if_photoif_put_inmenu
ТОВ "ПБК "ФБС"
Зателефонуйте нам!
+38 (098) +38 (098) 114-30-05 Показати
+38 (050) +38 (050) 075-74-08 Показати

Що економніше - платити за централізовану поставку води або гріти її бойлером?

01 червня 2017

Тільки закінчився опалювальний сезон і городяни змогли зітхнути спокійно – півроку вони не побачать астрономічних платіжок за тепло, як прийшла нова біда – почали відключати гарячу воду. І добре б робили це на два тижні, як це передбачає регламент, так немає, почали готувати громадян до того, що гарячої води не буде все літо. Ми вирішили розібратися, чи вигідно гріти воду бойлером, і до чого може призвести масова відмова від гарячої води з боку споживачів.

Не вигідно гріти
Здавалося б, гаряча вода, за яку ми платимо майже по 90 гривень за кубометр повинна не тільки окупати витрати монополістів, але і приносити хороший прибуток. Але виявляється, що для монополіста такий тариф збитковий.

"Сьогодні централізоване ВОДОПОСТАЧАННЯ в літній період діє лише в Києві, у Львові, Харкові, Запоріжжі, ну і може ще в двох містах, –поскаржився на нелегке життя тепловиків гендиректор "Київенерго" Олександр Фоменко.  - Всі інші міста відмовилися. Причина одна – економічна недоцільність. Не секрет, що собівартість теплової енергії і гарячої води в опалювальний та міжопалювальний сезони – це зовсім різні речі. Гаряча вода по собівартості в 2-3 рази вище, ніж встановлені ціни. Це, по суті, планові збитки будь-якого теплокомуненерго.

А щоб підтвердити свої слова,  фінансовий директор компанії Тетяна Грязнова заявила, що збитки "Київенерго" в 2016 році з гарячого водопостачання склали близько 620 млн грн.

Експерти кажуть, що такі твердження дещо дивні, адже монополісти узгоджують свої тарифи з Нацкомісією з регулювання ринку послуг ЖКГ. І ці тарифи передбачають як мінімум беззбитковість.

- Без доступу до бухгалтерських документів "Київенерго" дуже важко коментувати такі заяви, - каже співзасновник фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. – Швидше за все в опалювальний період, коли проводяться одночасно гаряча вода і тепло їх виробництво дійсно вигідніше. Але говорити про те, що зовсім не вигідно продавати гарячу воду теж не коректно, адже на ТЕЦ використовується принцип когенерації, коли одночасно виробляються електроенергія і тепло. Якщо вони не будуть виробляти гарячу воду, то що робити з виробленим при виробництві електрики теплом?

Готуйтеся переходити на бойлери
На думку керівництва "Київенерго", в міжопалювальний період доцільним є використання різноманітних альтернативних систем гарячого водопостачання.

"Ми постійно відстежуємо різницю в ціні між домашнім бойлером і централізованим ГВП (гаряче водопостачання – авт.). Я вам скажу, сьогодні за ціною кВт*год електроенергії і за ціною кубічного метра гарячої води – бойлер економічно вигідніше. Крім того, враховуючи наші гідравлічні випробування на 2-3 тижні (залежно від характеру ушкоджень), бойлер ще є гарантованим джерелом гарячої води. Так, є нюанси: де його поставити, з внутрішньо проводкою, з об'ємом нагрітої гарячої води – не можна наповнити ванну, однак більшість зараз користується душем, а не ванної", - пояснив своє бачення ситуації Олександр Фоменко.

Що стосується окупності гарячої води з бойлера, то тут не все так однозначно. Ми порахували (див. ГРОШИКИ) і виявилося, що при різних тарифах на електрика, гаряча вода з бойлера може бути дорожче, так і дешевше централізованою. Але є тут ще одна небезпека.

- Якщо люди масово почнуть переходити на електропідігрів гарячої води, то електромережі цього не витримають, - каже Дмитро Марунич. – У старому житловому фонді і так напруга в мережі падає нижче 200 вольт, якщо люди будуть навантажувати мережу ще більше, то може виникнути необхідність в заміні багатьох електротрансформаторів.

Альтернативні поради
В "Київенерго" порадили ОСББ впроваджувати систем альтернативного гарячого водопостачання на рівні будинків.

"Велику роль, напевно, повинна зіграти активність приватних Жеків і ОСББ. Наприклад, ОСББ може реалізувати проект встановлення сонячних колекторів на даху для забезпечення будинку гарячою водою в літній період і відмовитися від централізованого гарячого водопостачання", - сказав керівник "Київенерго".

Як кажуть експерти, рада, звичайно, хороший, але з області нездійсненних.

- Люди з достатком, які можуть дозволити собі в складчину встановити таку сонячний колектор на даху, живуть у нових будинках, де основне завдання забудовника поставити його як можна більш компактно, - каже Дмитро Марунич. – Тому я сумніваюся, що площі даху в 24-х поверховому будинку вистачить на те, що від сонця нагріти води для всіх мешканців. Такі установки можна було б ставити в п'ятиповерхівках, там би їх потужності вистачало, але в них живуть переважно пенсіонери, які не можуть дозволити собі витрати на сонячний колектор.

Так само експерт бачить небезпеку для існуючої системи гарячого водопостачання у тому, що люди масово перейдуть на бойлери.

- В опалювальний сезон багато з них не захочуть повертатися до центральної подачі гарячої води, що фактично вб'є цю систему, - резюмує експерт.  – Я не розумію, навіщо знищувати те, у що вкладено десятки мільярдів ще радянських рублів.

За його словами, навіть у Європі деякі міста з компактною забудовою воліють використовувати системи Центрального гарячого водопостачання, які виявляються більш ефективними, порівняно з індивідуальними котельнями.

ГРОШІ
Давайте підрахуємо, чи варто відмовлятися від гарячої води в користь бойлера.  Для простоти розрахунків припустимо, що ви витрачаєте 100 літрів гарячої води в день і за місяць ваш витрата 3 кубометра.

З урахуванням, що гаряча вода до вас у квартиру доходить температурою близько 50 градусів, то ваш витрата гарячої води буде менше, близько 80 літрів - адже в ньому вода нагрівається мінімум до 65 градусів.

При нинішніх цінах на гаряче водопостачання (близько 90 грн./куб. м) три кубометри гарячої води вам обійдуться в 270 грн. 

Для того щоб гріти 80 літрів води в бойлері, вам знадобиться 2,4 кубометра холодної води (15,8 грн. за кубометр), або 47,4 грн. Також вам знадобиться щодня близько 4 кВт.ч електроенергії, що за місяць складе 120 кВт.ч. І ось тут починається найцікавіше. Якщо гріти його за нічним тарифом (90 копійок за кВт*год), то це обійдеться в 108 грн, а якщо по денному, то в 201,6 грн.

Але це тільки за світло і воду. Потрібно врахувати, що сам бойлер коштує від 1700 грн. і служить в середньому 5 років. Тобто щомісячні витрати на нього складуть ще 28 грн.

Так само, як мінімум 1000 гривень ви витратите на запчастини і послуги по його установці. Припустимо, що ці витрати будуть відбиватися ті ж 5 років, адже, для того, щоб замінити що вийшов з ладу бойлер теж доведеться викликати майстрів. Разом маємо ще близько 17 гривень щомісячних витрат.

Давайте складемо разом всі витрати. Виходить, що нагрів води бойлером і його обслуговування коштуватиме вам 47,4 + 201,6+28+17=294 грн. Виходить, що у випадку використання стандартного тарифу, гріти воду бойлером дорожче, ніж брати її з крана.

Якщо у вас двозонний лічильник і ви будете гріти воду виключно ночами, тоді зможете заощадити і ваші витрати складуть 200 грн, що дешевше централізованої гарячої води.

Так, наші розрахунки, можливо і не ідеально точні, але загальне уявлення про витрати на підігрів води електрика дають. Як би там не було, але, якщо у вас є бойлер, то ви не залежите від примхи місцевих енергетиків. А незалежність, як відомо, коштує додаткових витрат. 

Ваш браузер застарів!

Оновіть Ваш браузер для правильного відображення цього сайту. Оновити мій браузер

×